Zemer kremi me djathe

Për 4 persona duhen :
* 200 g gjizë,
* 300 g djathë i bardhë i butë,
* 1/2 gotë krem qumësht,
* 500 g luleshtrydhe,
* sheqer pudër.

Pergatitja:
Në një enë të gjërë përzjeni gjatë djathin me një lugë druri, shtoni gjizën e thërrmuar, [krem]] qumështin dhe punojeni përgatesën derisa të përftohet një krem i fryrë e i lehtë. Hidheni atë në një formë në trajtë zemre dhe mbajeni në frigorifer për të pakttën 8 orë. Pastroni lani e thani luleshtrydhet dhe vendosini në pjesën e poshtme të frigoriferit. Në momentin e servirjes përmbyseni formën në një pjatë dhe zbukurojeni me luleshtrydhet e vendosura bukur në rend rreth e rrotull dhe mbi sipërfaqe. Spërkateni me sheqer pudër dhe servireni.

Article Tags:
Article Categories:
Peshk & Fruta Deti

Don't Miss! random posts ..