Zarzavate pikante

Perberesit:

-1 arre kokosi e vogel
-600gr laker
-4 luge te vogla me vaj perimesh
-3 luge te vogla me fafa mustarde
-2 qepe te prera holle
-1 spec djeges
-3 thelpinj hurdhra
-koriander e copetuar
-ereza sipas deshires
-speca djeges
-kripe

Pergatitja:

Hapni dy vrima ne formen e syve ne arren e kokosit, dhe hidhini lengun e saj ne nje ene. Goditni arren e kokosit me nje cekic per ta hapur. Hiqni tulin nga levozhga me ndihmen e nje thike te forte dhe grijeni ne nje tas. Hiqni pjesen e brendeshme te arres se kokosit vec. Ndajini gjethet e lakres, duke lene menjane zemren e saj te paprekur, dhe me pas lajeni. Hidhni gjethet e vogla e te holla, rrotulloni gjethet e tjera ne nje forme cilindrike dhe sa me shume te holla te mundshme. Ndajini pergjysem, duke lene menjane zemren e lakres.
Nxehni vajin ne nje tigan te madh dhe skuqni farat e mustardes derisa ato te fillojne te plasin. Shtoni qepen dhe shkuqeni derisa te zbuten paksa, por pa i lene te digjen. Dhe me pas shtoni specat djeges dhe hurdhren per disa minuta te tjera. Hidhni lakrat dhe perziejini me qepet, derisa te fishken paksa. Shtoni me pas erezat, koriandren, arren e kokosit, qumeshtin e arres se kokosit, pak kripe dhe perziejini per 2 minuta. hidheni neper tasa dhe me pas servireni.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Vegjetariane

Don't Miss! random posts ..