Veze te pjekura brenda ne buke

Perberesit per 5-6 veta:
-6 buke te vogla
-6 veze te medha
-6 l te vogla pana
-3 l. te vogla qepe te njoma te grira
-6 l supe parmigiano te grire ose tjeter djath te verdhe

Veme furrin te ngrohet ne 200 grade. Presim kapaket e bukeve 2 cm dhe heqim tulin brenda ,duke e lene buken 2 cm trashesi brenda.
I veme ne nje tave me nje leter te shtruar. Ndajme te bardhat nga te verdhat. Perzjejme te bardhat me panen me nje tel. Hedhim kripe e piper. Me kete mase mbushim buket dhe siper hedhim ne mes, dhe te verdhen e vezeve per cdo buke. Siper 1/2 l. e vogel majdanos e 1/2 l. e vogel qepe te njoma.
I pjekim 10 minuta. I nxjerrim dhe u hedhim siper djathin. I fusim perseri ne furre dhe 2 minuta akoma ,sa te shkrije djathi. Edhe per femijet eshte nje fantazi e bukur shume!

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Brumëra

Don't Miss! random posts ..