Vezë të mbushura me salcë jeshile

Vezët zihen dhe ndahen përgjysmë duke i hequr të verdhën. E verdha e vezës thërrmohet, dhe vendoset në enë porcelani, duke i hedhur kripë, gjalpë të freskët, lëng majdanozi e lëng limoni. I përziejmë së bashku që të bëhen si pure, mund t’u hidhet dhe pak salcë majonezë. Me këtë masë mbushen vezët, zbukurohen sipër me gogozhare e majdanoz duke i vënë në pjatancë.

Shënim :

Vezët mund të mbushen edhe me salcë beshamellë, e përpunuar me të verdhat e vezëve e kaçkavall, ose me të verdhat e vezëve të përpunuara me kastraveca turshi, me salcë majonezë etj.

Për 1 vezë :

§  gjalpë 1 lugë kafeje,

§  lëng limoni 2 lugë kafeje,

§  majdanoz 1 tufë.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Gjellëra

Don't Miss! random posts ..