Vezë skoceze (video)

vez-euml-skoceze-video_hdPërbërësit:

* 500 gr mish i grirë
* 3 vezë
* 1 dl qumësht
* bukë e grirë
* tul nga dy feta buke
* miell
* 4 vezë të ziera
* 2 kokë qepë
* majdanoz, vaj, kripë dhe piper i zi

Përgatitja:

Qumështin e hedhim mbi tulin e bukës. Bukën e lëmë derisa ta mpijë mirë qumështin.
Qepën e grirë e skuqim në vaj. Majdanozin e grirë e vëmë në enën e madhe e të thellë, në të cilën e kemi vënë mishin e grirë.

Në enë i thyejmë një vezë, e shtojmë tulin e zbutur në qumësht dhe qepën e skuqur dhe të kulluar. Hedhim kripë dhe piper të zi dhe tërë masën e ngjeshim me dorë.

Pastaj, masën e ndajmë në dy pjesë dhe i shtypim me duar. Katër vezët e ziera i mbulojmë me brumin e mishit të grirë, duke krijuar-dy topa, të cilat i vëmë në tavë me vaj, të cilën e vëmë në furrë. Pjekim 5 minuta, në temperaturë prej 220 gradë.

E nxjerrim tavën nga furra dhe vezët skoceze i kalojmë në miell, në dy vezë të rrahura dhe në bukë të grirë. Vezët skoceze të përgatitura në këtë mënyrë i skuqim në tenxhere me vaj. I presim përgjysmë dhe i vëmë në pjatën për servirje. I zbukurojmë me kopër.

Pjatën e zbukurojmë me majonezë dhe me keçap.

Shiko VIDEON

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
AntiPastë

Don't Miss! random posts ..