Ushqimet që na shtojnë oreksin

Ka shumë ushqime, që ne i konsumojmë çdo ditë dhe që përmbajnë doza të larta afrodiziakësh, por ne nuk jemi në dijeni. Kështu për shembull:

Ne  të gjithë konsumojmë dhallë apo vezë, por rrallëkush e di që këto dy ushqime renditen në vendet e para të ushqimeve afrodiziake. Sigurisht që në këtë listë prodhimet e detit mbajnë rekord ,sidomos  vezët e Iriqit dhe haviari, i cili në të gjitha  llojet e tij është shumë afrodiziakë.

Gjithashtu duhet të dini që, edhe  salcat  si: majoneza, pana, salca hollandeze etj kanë veti afrodiziake.

Por nuk mbetet me kaq edhe zarzavatet si :domatja që  kryeson, karota apo patëllxhani njihen për vetitë e tyre afrodiziake. Interesant është dhe fakti që,  patatja e gatuar në një mënyrë të veçantë  është shumë ndjellëse. Patatja  e përmban afrodiziakun por duhet gatuar në mënyrë specifike, që vetitë e saj të aktivizohen.

Ndërsa në familjen e frutave përmendim luleshtrydhen, qershinë dhe  bananen. Dhe së fundmi ëmbëlsirat, ku vendin e parë e mban  “Çokollata”.

Pra, nëse hani këto ushqime të kombinuara me njëra –tjetrën, përgatituni për një natë të zjarrtë!

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Këshilla

Don't Miss! random posts ..