Turshi e përzier

turshiPërbërsit:
-1 kg. karota,
-1 kg. tranguj të vegjël,
-1 kg. speca jeshile djegës,
-1 kg. domate jeshile.
Për kavanozë(tegull):
-4-5 lugë të supës kripë e trash,
-1 gotë e ujit uthull,
-10 thelpij hudhër,
-10 fije majdanoz.

Përgaditja:
1. Karotat i pastrojm mirë dhe me majen e thikës i shpojm në disa vende.
2. Specat i pastrojm dhe ja u largojm bishtat.
3. Domatet i pastrojm po ashtu edhe trangujt.
4. Marim kavanozët dhe i vendosim rend karotat, specat, domatet, trangujt, hudhrat.
5. Qesim kripën, uthullën dhe mbushim kavanozët me ujë. Krejt në fund qesim majdanozin dhe mbyllim kapakun mirë.
6. Kavanozët i vendosim në një vend të ftoht dhe i hapim mbas 15 dite.
Shënim: Kjo masë është për 2 kavanozë nga 5 litra.
Ju bëftë mirë.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Turshi

Don't Miss! random posts ..