Turshi e kombinuar

Turshi e kombinuarPërbërësit:

-2 kg speca te gjate
-2 kg domate te gjelberta
-2 kg tranguj te vegjel
-2 kg lulelakër
-1 kg karrote
-Mundet edhe qepe, laker

Hapat:

1. Pastrojme perimet te gjitha, specat dhe domatet I shpojme pak, lulelakren e ndajme ne lule te vogla,lakren e grijme ne 4 pjese, dhe te gjitha e vendosim ne nje ene te madhe ku do ti konzervojme per dimer(ose mundet edhe neper kavanoze).

2. Vlojme 1 l uje me sheqerin, kripen dhe piperin, largojme nga zjarri, shtojme uthullen, konzervanisn dhe mbrojtesin e veres dhe qesim ne ujin e ftohet.

3. Krejt kete e qesim siper perimeve te pergadituura dhe mbyllim hermetikisht, pastaj ene ose kavanozet i leme ne vend te erret dhe te fresket.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Turshi

Don't Miss! random posts ..