Tuna me oriz

Përbërsit:

-1/3 e gotës gjalpë,

-1 qepë e vogël e grirë,

-3 lugë gjelle miell,

-1 e lugës së çajit kripë,

-1/8 e lugës së çajit piper,

-1 gotë qumësht,

-1 e 1 gota djathë i copëtuar,

-1 luë gjelle djathë permesan i grirë,

-1 gotë oriz i gatshëm,

-1 lugë gjelle majdanoz i grirë, 1 lugë e çajit piper i kuq, 1 e lugës së çajit organo, 400 g konservë domatesh të tëra (plota),

-400 g konserva tune.

Përgatitja: Ngrohet furra në 200*C. Shkrihet gjalpi në një tigan për salcë. Shtohet qepa dhe zihet për 5 min. Trazohet me qumështin mielli, kripa dhe piperi. Zihet në temperaturë mesatare dhe përzieht gjatë tërë kohës derisa masa të vlojë. Kombinohet orizi i gatshëm, majdanozi i grimcuar, piperi i skuqur, piperi i kuq, organoja dhe domatet në enën për pjekje. Mbi të hidhet tuna, ndërsa në fund hidhet sosi dhe djathi. Piqet për 20-25 min, derisa skajet të forcohen.

Article Tags:
Article Categories:
Peshk & Fruta Deti

Comments

Don't Miss! random posts ..