Trung çokollate

Perberesit:
– 400gr. Cokollate
– 250gr. Gjalpe
– 2 pako ose 400gr biskota
– 1 filxhan caji sheqer pluhur
– 1/2 filxhan qumesht
– 1 filxhan thelpinj arra
– 2 luge gjelle konjak.

Pegatitja:
Vendosim ne nje tenxhere gjalpin ne pjese te vogla, cokollaten, sheqerin pluhur, qumeshtin. E vendosim tenxheren ne zjarr te ulet, duke perzier here pas here, nderkohe marrim nje tas te thell, hedhim brenda biskotat duke i coptuhar lehte me dore ne pjese te vogla, hedhim gjithashtu ne tas edhe arrat, i perziem. Kur cokollata shkrin dhe eshte gati 1 min. Para se ta largojme tenxheren nga zjarri hedhim dy lug konjak, duam qe cokollata te mos te jete shume e nxehte dhe e lem te vaket paksa, hedhim cokollaten te tasi i biskotave dhe i perziejm te gjitha. Hapim nje pjese plasmasi te holle memvrani per guzhine mbi te vendosim perzieren qe kemi pergatitour, e krijojm me duar ne forme trungu, e mbeshtjellim nga te gjitha anet ne menyr paksa te shternguar qe te marri formen e duhur e vendosim ne ngrirjen e frigoriferit per 2 ore eshte gati.

– Nje keshille pas cdo here qe e servirni mirmbahet perseri ne ngrirjen e frigoriferit, sepse eshte nje embelsire e ftohte dhe me temperatoyren e ambjentiti shkrihet kollaj.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Embëlsira

Comments

Don't Miss! random posts ..