Troftë në furrë

Recete per pergaditjen e Troftës në furrë

Recete per pergaditjen e Troftës në furrëPërbërja:

  • Troftë (pesha 120g deri në 250g),
  • feta të holla limoni,
  • feta domate,
  • mardanos,
  • hudhra,
  • vaj ulliri,
  • letër alumini,
  • patate,
  • krip dhe piper.

Përgatitja:

Prisni në feta të holla domatet, limonin dhe hudhrat. Mbasi keni larë peshkun, në brendësinë e barkut mbusheni me 2 deri në 3 feta domate, në një fetë limoni disa feta hudhrash sipas dëshirës suaj, dhe disa fletë mardanosi. Hidhni pak vaj ulliri dhe mbështilleni peshkun me letër alumini duke e mbyllur mirë në mënyrë që mos t’i hyjë oksigjeni.
Vendoseni atë në pllakë ose tepsi dhe futeni në furrë për 25-30 minuta me 175 gradë Celsius.
Deri sa të bëhet peshku, lani patatet duke eliminuar balten dhe pastroni ato. Ziheni ato deri sa te rezultojnë të ziera mirë. Eliminoni lëkuren dhe i ndani në katër pjesë patatet nëse janë të mëdha.
Mbasi është bërë peshku vendosni atë në pjate dhe hiqni letrën prej alumini. Vendoseni pranë patatet ose në vend të tyre mund të vendosni majdanoz, domate, limon ose gjëra tjera sipas shijes.

Article Tags:
Article Categories:
Peshk & Fruta Deti

Don't Miss! random posts ..