Troftë e pjekur aromatike

Recete per pergaditjen e troftes se pjekur aromatike

Recete per pergaditjen e troftes se pjekur aromatikePërberësit:

  • 4 trofta të vogla rreth 900 g,
  • 4 qepë të kuqe,
  • magdanoz,
  • vaj ulliri,
  • kripë, piper.

Procedura:

Grijeni hollë qepën dhe 1 tufë majdanoz (të grira aromatike).

Pastrojini trohat duke i hequr luspat, praktikoni prerjen e barkut deri në fund, më pas piperosini, masazhojini me të grirat aromatike dhe vendosini në një enë qelqi që të marinohen për 1 orë në frigorifer.

Skuqini trohat e marinuara në tigan që nuk ngjit, rreth 6-8 minuta çdo anë duke i shtuar kripë. Servirini të nxehta.

Gatimi shoqërohet me verë të bardhë, kripë, aromë lulesh.

Article Tags:
·
Article Categories:
Peshk & Fruta Deti

Don't Miss! random posts ..