Trendafil me molle

Trendafil me mollePërbërësit

-1 pako pasta sfoglia (eshte nje pete e gateshme e cila kur piqet behet ne shume pete) drejtkëndëshe
-2 mollë te kuqe
-100 gram gjalpë
-një maje luge çaji me kanellë
-2 lugë sheqer
-1 limon
-100 ml të uji
-sheqer pluhur për të dekoruar

Pergaditja:

Së pari larë mirë dhe të thajini me leter kuzhine mollët. Pastaj prejini në feta hollë. Shtrydhur limon në një tas dhe të kalojini fetat e mollës në lëng limoni qe te mos nxihen.

Në një tigan shkrihet gjalpin, shtoni sheqer, kanellë dhe ujin. Sapo te fillojne te vlojne futni fetet e molleve brenda qe te zihen pak fare derisa te zbuten (rreth 2-3min) dhe pastaj hiqini . Nxirrini dhe lerini te ftohen.

Article Categories:
KEK & Biskota

Don't Miss! random posts ..