Tortelini me proshute dhe krem qumesht

Perberesit:

– 320 gr tortelini
– 50 gr proshute
– 120 gr pana (krem qumeshti)
– 100 ml vere e bardhe
– kripe piper

Pergatitja:

Fillimisht zien tortelinit. Proshuten e prere ne kubik perzijeni ne nje tigan me pak gjalpe me 100 ml vere te bardhe me zjarre te ulet. Shtoni ne tigan panen dhe e holloni me pak qumesht. Hidhni kripe dhe piper sa nevojitet. Hidhni tortelinit e zier dhe i lini bashke per 2-3 minuta ne flake te larte. Sipas deshiresh mund te hidhni djathe te grire imet. Sherbejini te ngrohta. Salca e bardhe nuk duhet te jete shume e mpiksur, as shume e holle por normale.

Article Tags:
Article Categories:
Pasta

Don't Miss! random posts ..