Torte role më arra

Pecan Torte rolesPërbëresit për patishpan:

-6 vezë,

-6 lugë sheqer,

-3 lugë arra të bluara,

-4 lugë miell,

-lëvore limoni.

Përbërësit për lyerje:

-Ajkë e ëmbël e tundur ose 200 gr arra të bluara,

-200 gr sheqer,

-Pak qumësht.

Udhëzime:

-Tunden vezët me sheqer në marengë të dendur.

-Shtohen arrat,mielli,lëvorja e limonit dhe të gjitha përzihen me lugë.

-Derdhet në tepsi të shtruar me letër dhe futet në furrë të nxehtë për t’u pjekur.

-Korja e pjekur përmbyset në pecetë të lagur.

-Ndërkohë 2 dcl ujë me 200 gr sheqer vlohen 10 minuta.

-Në këtë masë hidhen arrat,përzihen mirë dhe me këtë masë lyhet korja e pjekur e cila mbështillet në roladë.

-Pasi të ftohet mirë, mbi i hidhet sheqer pluhur,pastaj pritet në pjesë afro 2 centimetra trashësie.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Embëlsira

Don't Miss! random posts ..