Torte qe nuk piqet

207785_461938743871045_1243127829_n1 lit. e gjysme ( 1. 1/2) qumesht
1 margarin ( 250 gr.)
6 pudinga te vaniles
6-7 luge te gjelles sheqer
300 gr. plazma keks
300 gr. kokos
300 gr. arra te bluara

Ndahet nje pjese e vogel e qumeshtit per te trazuar pluhurin e pudinkave dhe sheqerin.

Qumeshti hidhet ne tenxhere me margarinen e coptuar deri sa te vlon, pastaj hidhet masa e pergaditur nga pluhuri i pudinkes dhe sheqerit.

Perzihen afer 4-5 min. Largohet nga zjarri. Kete mase e ndajme ne tre pjese jo te barabarta. Pak me teper mase e leme per plazma keks perafersishte 600 mililitra ( per shkak keksat kerkojne me teper qumesht dhe fryhen shpejte), pjesa e dyte per kokos le te jete 500 mil. Dhe pjesa e trete me arra 400mil.

Formen mundeni t’ia jepni sipas deshires.

Pjesa e pare ( e poshtme eshte mire me qene me keksa per shkak te formes me te lehte), pjesa e dyte kokos dhe pjesa e trete ( e siperme) me arra.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Embëlsira

Comments

Don't Miss! random posts ..