Tortë nga fiqtë

Tortë nga fiqtëPër të bërë koren nevojiten:

* 100 g fiq të tharë
* 100 g rrush të tharë
* 100 g çokollatë të grirë në rendë
* 100 g arra të grira
* një lugë miell
* 10 të bardhë të vezëve
* 150 g sheqer
* 200 arra të bluara

Për të bërë filetën:

* 10 të verdhët e vezëve
* 300 g sheqer
* 100 g çokollatë të shkrirë
* 1 margarinë
* 2 qeska sheqer vanilje

Përgatitja:

Përzieni fiqtë e grirë imët, rrushin e tharë, çokollatën e grirë në rendë, arrat e grira dhe një lugë miell. Tundni në një enë 10 të verdhët e vezëve, shtoni sheqer, lugë pas luge.

Në të verdhët e vezëve me kujdes përzieni arrat e bluara dhe përbërjen e fikut, pastaj piqni në tepsi të lyer në furrë të ngrohur.

Koren e pjekur ftoheni dhe ndajeni në dy pjesë të njëjta.

Për filetën, në avull zieni të verdhët e vezëve dhe sheqerin. Shtoni çokollatën e shkrirë, hiqeni nga zjarri dhe ftoheni.

Margarinën tundeni deri sa t’i ngjajë shkumës me sheqerin e vaniljes dhe bashkojini me kremin e ftohur.

Ndajeni tortën në fileta dhe zbukurojeni sipas dëshirës.

/Telegrafi/

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Embëlsira

Don't Miss! random posts ..