Torte mearmor me nutella

Përbërsit:
250 g margarin ose gjalp
250 g sheqer

5 vezë
pak krip
1 pako pluhur pjekes
500 g miell
250 ml qumësht
200 g eurokrem (Nutella)
1 lug e madhe kakao pluhur

Përgaditja:
Margarinën dhe sheqerin i rrahim deri sa te shkumzojn duke ua shtuar nje nga nje vezet. Hudhim pak krip dhe shtojm miellin e perzier me par me pluhurin pjekes poashtu edhe qumshtin duke vazhduar perzierjen. Masen e ndajm ne dy gjysma. E lyejm tepsin me form rrethi me vaj dhe e fusim gjysmen e mases.
(ne munges te tepsis per form natyrisht mund te perdorni cfardo tepsie). Gjysmen e mases se mbetur e perziejm me nutellen dhe kakaon dhe e hudhin sepri ne te njejten tepsi. Me nje pirun e perziejm/hekim ne menyr spirale per tu ber laramane kur te piqet.
Ne furren e parangrohur 175 C e pjekim afersisht 45min deri ne 1orë. Para servimit i hudhim sheqer pluhur sipas deshires

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Embëlsira

Don't Miss! random posts ..