Tortë me vishnje dhe kokos

Tortë me vishnje dhe kokosPërbërësit:

-200g miell kokosi

-85g sheqer

-2 vezë, të rrahura

-200g çokollatë e bardhë, e imët

-100g vishje të pjekura dhe të errëta, të pastruara

Përgatitja:

E ngrohim furrën deri në 180 gradë, kallëpin e tortës e mbështjellim me letrën e pjekjes.

Në një enë të madhe e miksojmë miellin e kokosit, sheqerin, vezët dhe çokollatën, e më pas butësisht i përziejmë edhe vishnjet.

E derdhim në kallëp dhe e pjekim për 20 minuta, derisa nuk e merr ngjyrën e verdhë ari.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Embëlsira

Don't Miss! random posts ..