Tortë me tri shije

Tortë me tri shijePerbersit:

5 l qumesht

6 pudinga vanilje

18 luge shheqer

500 gr margarin

500 gr sheqer pluhur

300 gr kokos

300 gr arra te bluara

300 gr biskota te bluara

2 qese krem pana

Udhezimet:

Perzejme margarine me sheqerin pluhur derisa te behet nje mase kremoze.

Nga 1.5 l qumesht ndajme 2 gota qumesht te ftohet ne te cilen do te tretim pluhurin e pudingave,kurse pjesen tjeter te qumeshtit e vlojme me sheqerin.

Pudingat e ziera dhe te trashura, i largojme te ftohen teresisht, dhe pastaj i perziejme me kremin nga margarinat e rrahura me sheqerin pluhur.

Perziejme me mixer ngadale qe te hamagjenizohet kremi.

Kremin e ndajme ne tri ene vecmas me sasi te barabarta.

Ne njern qesim biskotat e bluara dhe perziejme.

Ne enen e dyte qesim arrat e bluara dhe perziejme.

Ne enen e trete qesim kokosin dhe perziejme.

Ne nje kallep te mbuluar me alufolie qesim shtresen me biskota dhe rrafshojme me luge mire.

Pastaj qesim shtresen me kokos dhe ne fund shtresen me arra te bluara.

Dekorjme me krem pana(shllag) te tundur sipas udhezimet ne qeske.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Embëlsira · KEK & Biskota

Don't Miss! random posts ..