Tortë me qershi

Përbërësit:

6 të bardha të vezës
6 lugë sheqer pluhur
4 lugë miell
14 lugë kokos
680 gr qershi (ose një kavanoz qershi (vishnje) nga kompoti
1 puding (vanilje)
3 lugë sheqer
2 puding (vanilje)
4 lugë sheqer
750 ml qumësht
500 ml ajkë (e ëmbël, hoplla për ëmbëlsira)
100 gr çokollatë për zierje
50 gr margarinë

Hapat:

Perziejme te bardhat e vezes derisa te behet shkume e forte,shtojme sheqerin gradualisht duke perzier dhe en fund shtojme miellin dhe kokosin.

Perzijme mire qe te gjithe perbersit dhe masen e qesim ne kallep te lyer dhe permillur me madhesi 35-45.

Pjekim ne 180 grade per 15-20 minuta.

Qershite-vishnjet I kullojme nga kompoti,kurse ne kompot te nxehte shtojme sheqerin dhe pluhurin e pudinges te tretur me 3-4 luge kompot te ftohet.

Perzijme derisa te trashet kremi I pudinges me kompotin dhe ne te shtojme pastaj qershite dhe kremin e nxehte e qesim mbi pandispanjen e pjekur dhe te ftohur tashme.

Pastaj ne nje ene qesim 600 ml qumesht dhe sheqerin,kurse pluhurin e pudingave e tretim me 150 ml qumesht te ftohet.

Perzijme se bashku pasi te vloje qumeshti dhe perziejme vazhdimisht derisa te trashet pudinga.

Ne pudingen e ftohur shtojme ajken e tundur ne shkume te forte dhe perziejme mire.

Kremin e qesim mbi kremin me qershit dhe rrafshojme mire. Persiper qesim glazuren me cokollaten e shkrire me margarine.

Pasi te ftohet mire presim ne katrorka sipas deshires.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Embëlsira · KEK & Biskota

Don't Miss! random posts ..