Tortë me qershi dhe çokollatë

Tortë me qershi dhe çokollatëPërbërësit:

Për petë:

– 50 g çokollatë për zierje
– 120 g gjalpë të butë
– 120 g miell
– 7 vezë
– 150 g sheqer
– 2 lugë kakao

Për mbushje:
– 1 qese xhelatinë
– 200 g sheqer
– 500 ml ajkë të ëmbël
– 1 qese sheqer vanilje
– 250 g qershi

Përgatitja:

Në një enë përzieni gjalpin dhe çokollatën e shkrirë. Gradualisht shtoni të kuqtë e vezës, të bardhët e vezës i përzieni me sheqer, me miell dhe kakao i bashkoni me masën e të kuqve të vezës. Masën e shtroni në tepsi, e mbuloni me tepsi dhe e piqni për 10 minuta në 200 gradë. Ndërkohë që qershitë i zieni me 100gr sheqer dhe i lini të ftohen. Më pas ajkën e ëmbël e përzieni me sheqer dhe pluhur vanilje dhe e bashkoni me xhelatinë.

Rolatën e lyeni me mbushjen dhe e mbuloni me çokollatë. Le të jetë e ftohur para se ta shërbeni.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Embëlsira

Don't Miss! random posts ..