Tortë me Nutella

Tortë me NutellaPerbersit:

-350 gr cokollate te zeze

-250 gr sheqer

-125 gr margarin

-60 gr miell

-6 veze

Glazura:

-100 ml ajke e embel

-5 luge Nutella

Udhezimet:

Shkrijme cokollaten dhe margarine dhe leme te ftohet pak.

Ndajme te bardhat ng ate verdhat e vezes.

Te bardhat e vezes i tundim ne shkume te forte.

Te verdhat e vezeve i perziejme mire me sheqerin dhe i shtojme tek cokollata e shkrire me margarine.

Ne shkumen me te bardhat e vezeve e shtojme sasine e miellit dhe perziejme mire.

Edhe masen me te bardhat e vezeve e perziejme me masen me te verdhat e vezeve dhe cokolalten.

Perziejme mire me luge qe te gjitha bashke dhe i qesim ne kallep me madhesi 24 te lyer dhe te mbuluar me leter per pjekje.

Pjekim ne 170 grade per 40 minuta.

Pas pjekjes leme pandispanjen te ftohet dhe nderkoeh perziejme perbersit e glazures.

Ajken e embel e ngrohim derisa te MOS vloj dhe ne te shtojme cokollaten e coptuar.

Perziejme derisa te shkrihet cokollata dhe qesim mbi torten e pjekur dhe te ftohur. Torten e leme te ftohet. Shtojme cokollate ne rende te grira sipas deshires dhe arra ose lajthia. /kuzhinashqiptare

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Embëlsira

Don't Miss! random posts ..