Torte me keksa

Përbërësit

200 gr biskota
PËR TA LAGUR
1 gote qumësht
PËR KREM
1 liter qumësht
1 gote miell
1 gote sheqer
1 luge te gjelles nisheste
1 vanilje
1 luge te gjelles gjalpë

Hapat

Përveç gjalpit, përbërësit e tjerë të kremit i derdhni në një tenxhere, dhe e vëmë në zjarr për pjekje në temperaturë mesatare. Pasi ta largojme nga zjarri ia shtojmë gjalpin.

Biskotat i lagni në qumësht dhe pastaj ia derdhni kremin, kështut vazhdoni deri në 3 shtresa.

Së fundmi e lyeni me krem dhe çokollatë, e vendosni në frigorifer për ngrirje rreth 2-3 orë.

Pas ngrirjës, përmbi ia vendosim pemën tonë të preferuar dhe kokosin. E premë në copa dhe do të jetë e gatshme për shërbim.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Embëlsira

Don't Miss! random posts ..