Torte me fiq te thate

tortaPerberesit
4 veze
1 pako me fiq te thate
100 gr gjalp
170gr sheqer
250 gr miell
125 gr kos te bardhe te pasterizuar
1 luge kanelle pluhur
1 qese maja
1 gote rum

Pergatitja

1 Prisni ne copa te vogla fiqte dhe lageni me rumin
2 Perzini vezet me sheqerin
3 Shkrini gjalpin ne zjarre shume te ulet dhe shtojani kompostos
4 Bashkoni miellin me kosin , majan dhe copat e fiqeve
5 Hidheni perberjen ne nje tepsi ku behen tortat , mjaft te madhe
6 Lereni ne furre rreth 40 minuta ne 180 grade, beni proven e pirunit perpara se ta nxirrni nga furra ( ne se eshte e bere mire apo jo)

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Embëlsira

Comments

Don't Miss! random posts ..