Tortë me fiq të thatë

Tortë me fiq të thatëPërbërësit:

– 4 vezë

– 1 pako me fiq të thatë

– 100 gr gjalpë

– 170gr sheqer

– 250 gr miell

– 125 gr kos të bardhë të pasterizuar

– 1 luge kanellë pluhur

– 1 qese maja

– 1 gotë rum

Përbërësit:

1. Prisni në copa të vogla fiqtë dhe lageni me rumin

2. Përziejini vezët me sheqerin

3. Shkrini gjalpin në zjarr shumë të ulët dhe shtojani kompostos

4. Bashkoni miellin me kosi, majanë dhe copat e fiqve

5. Hidheni përbërjen në një tepsi ku bëhen tortat

6. Lëreni në furrë rreth 40 minuta në 180 gradë, bëni provën e pirunit përpara se ta nxirrni nga furra (në se është e bërë mirë apo jo).

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Embëlsira

Don't Miss! random posts ..