Torte me bollgur

Përbërësit

1 liter qumësht
1 gote sheqer
9 luge bollgur
1 vanilje
80 gr çokollatë

Hapat

Ne tenxhere e derdhni qumeshtin, sheqer, bollgurin dhe e veni ne zjarr.

Pasi fillon te vloj e largojme nga zjarri dhe ia shtojme vaniljen, glazuren e ndajme ne dy pjese, njeres glazure ia shtojme çokollaten dhe e perziejme.

Enen e pjekjes e lagim me uje, pjesen e glazures me çokollate e derdhim ne nje pjese dhe pjesen tjeter ne anen tjeter( duke mos i perzier).

E vendosni ne frigorifer per ftohje rreth 2 ore, pas ngrirjes e zbukuroni me luleshtrydhe.Ju befte mire!

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Embëlsira

Don't Miss! random posts ..