Tortë me biskota

Tortë me biskotaPerberesit:

-1 liter ajke e embel(hopla)
-150 gr cokollate
-400 gr biskota katrore
-1 filgjan uje
-1 filgjan sheqer
-2 luge exrakt rumi

Udhezimet:

Nxejme deri ne piken e vlimit nje filgjan nga ajka dhe ne te shtojem cokollaten e coptuar.
Perziejme derisa te shkrihet cokollata.
Cokollaten e shkrire e leme te ftohet.
Fillojme me rrahjen e ajkes se embel te mbetur dhe pas pak pasi te trashet ajka ,shtojme edhe cokollaten e shkrire te ftohur.
Ziejme sheqerin dhe ujin dhe pasi vlon 2-3 minuta e largojme nga zjarri qe te ftohet.
Pasi ftohet sherbeti i shtojme rumin (opsionale) dhe ne te kalojme biskotat ne menyre qe ato te njomen me kete tretesisre.
Renditjen e biskotave e bejem sipas deshires,nese duam torte me te larte atehere rendisim ne 4 shtresa lartesi ose nese duam me te madhe ne siperfaqe atehere rendisim nga 3 biskota lartesi.
Erndesishme eshte qe pasi shtrihen nje shtrese me biskota te lyhen me nje shtrese krem nga cokollata dhe ajka e embel dhe keshtu derisa te hargjohen biskotat dhe kremi.
Sipas deshires ne fund mund te dekorojme me nje shllag(krem pana ) te pergaditur sipas udhezimit ne qeske. Kjo embelsire lihet te ftohet per 2 ore e pastaj te servohet.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Embëlsira

Don't Miss! random posts ..