Tortë me bajame dhe boronicë

Tortë me bajame dhe boronicëPërbërësit

Pjesa kryesore:

-200g bajame të bluara

Një çikë kripë

-1 lugë çaji pluhur për pjekje

-60ml ujë

-60ml mjaltë

-2 limonë të paspërkatur

-2 vezë

Për pastaj:

-250 ml jogurt grek apo krem i tharbët i trashë

-2 lugë mjaltë

-200g boronicë

Përgatitja

Furrën e ngrohim në 180 gradë. E lyejmë kallëpin e pjekjes, në enë të madhe i përziejmë bajamet, kripën dhe pluhurin për pjekje.

Ngadalësisht e ngrohim vajin dhe në të e shkrijmë mjaltin, më parë i shtojmë lëvozhgat e limonit si dhë lëngun e shtrydhur prej tyre.

I derdhim në enën me përbërësit tjerë dhe i shtojmë vezët e rrahura. Me kujdes i përziejmë.

E derdhim përzierjen në kallëp për pjekje dhe i pjekim për 40 minuta. E nxjerrim nga fura dhe e lëmë të ftohen për të paktën 30 minuta. Pastaj e nxjerrim nga kallëpi dhe e lëmë të ftohet tërësisht.

Pastaj, e shtrydhim lëngun e jogurtit grek dhe e përziejmë me mjaltin.

E lyejmë tortën e ftohur dhe në kremë vendosim boronicën.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Embëlsira

Don't Miss! random posts ..