Torte me arra dhe çokollate

Përbërësit:

  • 250 gr miell,
  • 400 gr arra me gjithë guacë,
  • 4 vezë,
  • 250 gr sheqer por edhe me pak, sipas dëshirës,
  • 150 gr çokollatë fondente (për gatim),
  • 125 gr gjalpë,
  • 1 pako maja pluhur për ëmbëlsira.

Përgatitja

Shkrijmë gjalpin dhe çokollatën, të dyja bashkë në një enë, në banjomari. Pastrojmë arrat nga guaca dhe i copëtojmë në copa të mëdha, leme disa gjysma arrash thelpinj për të zbukuruar tortën përsipër.

Pastaj, përziejmë sheqerin më të verdhat e vezëve, shtojmë çokollatën dhe gjalpin e shkrirë tashmë të ftohur ( por jo të gjithë, lëmë pak edhe për t’ja hedhur tortës përsipër), miellin të përzier me majanë dhe arrat, i përziejmë.

Te bardhat e vezëve i rrahim fortë, dhe i shtojmë tek brumi që bëjmë. Një tavë me diametër rreth 25 cm e lyejmë me gjalpë dhe hedhim brumin. E vëmë të piqet në furrë në temp. 160 grade.

Pas pjekjes, i hedhim përsipër çokollatën e mbetur, e përhapim mirë dhe e zbukurojmë me disa gjysma arrash thelpinj.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Embëlsira

Comments

Don't Miss! random posts ..