Tortë kupole

Tortë kupolePërbërësit

100 gr margarinë
120 gr sheqer
2 vezë
150 gr miell
½ pluhur për pjekje
2 luge kakao
Maje gishtash Krip
75 ml qumësht Hapat

1. Perzijme vezet me sheqerin,shtojme margarinen e shkrire,miellin e perzier me pluhurin per pjekje dhe kakaon.

2. Masen e qesim ne kallep te mbuluar me leter per pjekje me madhesi 26 dhe pjekim ne 200 grade per 15-20 minuta,ose derisa pjekja vertetohet me rremojce.

3. Pandispanjen e pjekur elem te ftohet ne kallep dhe pastaj presim me thike skajet ne gjersi 2 cm nga rrethi i kallepit.

4. Perzijme ajken e embel derisa te trashet ne shkume.

5. Perzijme ajken e tharte me sheqerin pluhur derisa te homogjenizohet kremi.

6. Me pas perziejme qe te dyja kremerat derisa te bashkohet mire kremi. 7. Ne pjesen e mbetur te pandispanjes 24cm diameter,shtrijme nje shtrese bananesh te prera pergjysem per se gjati. 8. Persiper bananeve qesm tere kremin ne te cilin kemi shtuar edhe therrimet e cokollates. 9. Me pjesne e mbetur te pandispanjes 2 cm qe kemi prere paraprakisht e bejme therrim me duar duke grimcuar sa me imet. 10. Therrimet e pandispanjes i qesim persiper kremit me ajkat. 11. Embelsiren e leme te ftohet ne frigorifer per disa ore.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Embëlsira · KEK & Biskota

Don't Miss! random posts ..