Torta Tiramisu verore

tiramisuPerberesit.
Biskota Savoiardi 20 cope , 500 gr luleshtrydhe ,250 gr pana,250 gr maskarpone,150 gr sheqer. 3 veze .

Pergatitja:
Vezet ndahen te bardhat nga e kuqja .

Te bardhat tunden me mikser ose me piru derisa te behen si bore, i perziejme bashke me maskarpone. Merret nje kuqe e vezes dhe per zihet me sheqer 100 gr. Kur te formohet si krem e perziejme me kremin e maskarpones qe pregatitem me pare. Me ndihmen e nje frullatori grijme 400 gr luleshtrydhe.100 gr luleshtrydhe i presim me copa te vogla me thike dhe i perziejme me pana montata.

Marrim biskotat Savoiardi dhe i ngjyejme ne luleshtrydhet qe kemi fruluar me pare dhe i rreshtojme ne nje tepsi (une perdor pirofila xhami ) siper biskotave shtrojme panen me copat e luleshtrydheve.

Pjesen tjeter te luleshtrydheve e perziejme ne menyre jo uniforme me kremin e maskarpones dhe e shtrojme siper panes. Futet ne frigorifer per te pakten tre ore ose ne frizer (tek ngrica) per 1 ore e 30 ‘.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Embëlsira

Don't Miss! random posts ..