Torta mimoza

tortaPer 8 persona:
300g miell, 4 veze, 120g sheqer, 100g gjalp, nji pako maja per embelsira, 2 bustina krem pasticerie (ose krem pasticerie te pergatitur vete) lekure limoni te grire ne rende, pana sipas deshires mund ta beni edhe pa pana…

Pergatitja:
Ne nje ene hidhni gjalpin e shkrire,vezet, sheqerin dhe lekuren e lomonit te grire ne rende, pasi ti keni perzier mire shtoni miellin dhe majane przien mire, hidheni ne nje tepsi te lyer me gjalp ose vaj dhe futeni ne furre te piqet ne 180° per 35min, pasi te jete ftohur prieni ne 3 shtresa,shtresen e pare dhe te fundit lerini per torten kurse te mesit hiqini anet qe jane ngjyre kafe dhe mesin prejeni katrore te vogla per ti hedhur ne fund siper tortes qe te duken si lule mimoze, merni nje nga dy shtresat e tjera dhe hidhni gjysmen e kremit vini shtresen tjeter dhe mbuloni te gjithe torten me kremin e mbetur pstaj hidhini copat e pandispanjes ne te gjithe siperfaqen e tortes edhe anesh, ose se doni mund ta beni anesh me pana si ne foto.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Embëlsira

Don't Miss! random posts ..