Torta Elizabeta

Përbërja:

 • 300 ose 500 gr keksë të bluar;,
 • 4 gota qumësht ose lëng molle,
 • 250 gr margarinë,
 • 1 sheqer pluhur,
 • 300 gr arra të bluara ose (rrush terur),
 • 1 çokoladë,
 • 2 shllaga dhe zbukurime tortëje.

Brumi i tortës ka këtë përmbajtje:

 • 9 ve,
 • 9 lugë sheqer,
 • 8 lugë miell,
 • 3 lugë kakao,
 • 1-2 luge vaj ( pas pjekjes e ndan përgjysmë ).

Përgatitja:
4 gotat e qumësht ose lëngun mollës i zbrazë në keksët e bluar. Pastaj i përzien. Margarinën dhe sheqerin pluhur i bën bashkë në një enë tjetër ku janë edhe keksat. Njëjtë veproni edhe me arrat dhe rrushin e terur.

Pas përzierjes së tyre i ndan ato në pjesë të barabarta dhe njerëz pjesë të keksëve ua qet çokoladën e shkrirë e cila ua ndërron atyre ngjyrën, Njërën petë të tortës, do të thotë gjysmën tjetër, e lyen me njërën prej pjesëve të tjera të keksëve dhe mbi të e vendos pjesën tjetër. Kështu vazhdoni gjersa torta ta merr formën e bukës dhe më pastaj e zbukuroni atë me shllag.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Embëlsira

Comments

Don't Miss! random posts ..