Torta afrodiziake e cokollates

Për 4 minitorta duhen:
-180 g çokollatë e zezë
-100 g gjalpë
Fare pak spec të kuq djegës
-80 g sheqer
-40 g di miell
-2 vezë

Përgatitja:
Nisim menjëherë duke lënë të shkrijë në banjëmari çokollatën fondente dhe gjalpin së bashku. Shtojmë vetëm pak spec djegës të grirë shumë hollë brenda. Presim që kremi të ftohet dhe bashkojmë ndërkaq përbërësit e tjerë. I përziejmë fort të gjitha dhe thuajse kemi mbaruar. Nuk ngelet veçse të hedhim brumin nëpër enë, mund të përdorni nga ato letrat e muffin-ve me fund të sheshtë dhe anë si firzamonikë. Pasi ta keni mbushur pak me brumin e një trashësie mesatare, hidhni kremin, shtoni sërish pak brumë dhe futini në furrën e ngrohur në 200 gradë për 10 minuta. Janë gati sa hap e mbyll sytë.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Embëlsira

Don't Miss! random posts ..