Topa me bajame dhe çokollatë

Topa me bajame dhe çokollatëPërbërsit:

-250 gr. Çokollatë për ëmbëlsira,
-100-150 gr. Bajame të bluara,
-2 lugë të supës sheqer,
-2 lugë të supës mjaltë.

Për lyerje:
-50 gr. Bajame gjysëm të bluara.

Përgaditja:
Së pari e shkrijm çokollatën në banjomari (mbi avull), kur çokollata të jetë shkrirë plotësisht e largojm nga zjarri dhe e lëjm që të ftohet pak. Pastaj shtojm bajamet e bluara, sheqerin, mjaltën dhe përziejm deri sa masa të bëhet homogjene. Fillojm i bëjm toptha dhe i lyejm me bajame gjysëm të bluara. I vendosim në frigorifer dhe i shërbejm mbas 3-4 ore.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Embëlsira

Don't Miss! random posts ..