Tiramisu dietike

Tiramisu dietikePërbërësit:

-100 gr savoiardi
-250 gr gjizë lope
-2 te bardha te vezes
-60 gr ëmbëlsues
-kafe
-nje bustine shafran
-kakao pluhur pasheqer
-Krip

Hapat

Rrihni të bardhat e vezëve me pak kripë. Në një tas tjetër përzieni gjizën me sheqerin derisa të formoni një krem të butë, pastaj shtoni shafranin dhe përziejeni kremin derisa të zverdhet.
Shtoni të bardhat e vezëve, duke e trazuar masën që nga baza në mënyrë që të mos humbasë homogjenitetin.
Lagni biskotat me kafe. Në një tavë pjekjeje vendosni një shtresë biskotash dhe sipër saj një shtresë krem.
Vazhdoni kështu duke shtuar të gjithë përbërësit. Në fund mbulojeni me një letër transaretnte dhe lëreni dy orë në frigorifer.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Embëlsira

Don't Miss! random posts ..