Tiramisu çeke

Përbërësit

 Për brumin:
*6 vezë,
*6 lugë miell,
*6 lugë sheqer pluhur,
*1 paketim pluhur për pjekje,
*2 lugë kakao;
Për kremin:
2 margarinë,
2 filxhanë ajkë të ëmbël,
2 lugë sheqer pluhur,
1 lugë kakao.
Përgatitja :
Të verdhat e vezëve i përzieni me sheqer, e shtoni miellin, pluhurin për pjekje, të bardhët e tundur të vezëve dhe hidheni këtë masë në tepsinë e mbështjellë me letër për pjekje. Koren duhet ta piqni 15 minuta në 180 ºC, ta leni të ftohet, e më pas e ndani në dy pjesë. Margarinën e tundni duke e përzier me sheqer dhe kakao. Ajkën e ëmbël e tundni në një enë të veçantë, e në fund e përzieni me përzierjen e margarinës. Në tepsi së pari hidhni koren e parë, e lagni atë me kafe, pastaj hidhni gjysmën e kremit. Tërë këtë procedurë e përsëritni, e në fund tortës shtoni kakao dhe lijeni që të ftohet.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Embëlsira

Don't Miss! random posts ..