Thierza me llukanike e portokalle

Përbërësit:

-4oo gr llukanikë fshati me presh e portokall te grira brenda (nëse s’keni te tilla ,përdorni salsiçe te trasha te thjeshta)
-2 f. çaji thjerza
-2 gjethe dafine
-2 qepe 1 e plote dhe 1 e grire.
-2 thelp hudhër te prere ne feta
-2-3 karafila
-vaj ulliri
-1 l. Çaji lëkura portokalli
-l. Luge çaji lëng portokalli
-kripe e piper

-Zieni ne tenxhere 1 litër ujë me karafilat dhe 1 qepe për 25′-30′ dhe e filtroni ujin. Mbani 2 filxhanë çaji nga ky lëng.
Nxehni një tigan qe s’ngjit dhe hidhni aty 2 l. supe vaj ulliri. Tiganisni salsiçet (llukanikë-t ) e prera ne rrota 0,5 cm. I vini mbi letër kuzhine. Zieni thierzat për rreth 30′. I kulloni dhe i hidhni ne një tave qeramike. Shtoni qepen e grire,vaj ulliri,hudhrën dafinën,lëngun dhe lëkuren e portokallit,si dhe thierzat. Hidhni dhe lëngun qe late mënjane,kripe e piper. Futeni tavën ne furre dhe piqeni ne 180 grade,gjersa te mos ketë lëngje.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Gjellëra

Don't Miss! random posts ..