Tavë me presh

Perberesit :
-0.5 kg mishë i bluar ,
-2.5 kg presh ,
-1 filxhan oriz ,
-1 karotë ,
-1 qepë ,
-1 domate ,
-1 spec dhe majdanoz,
-hudhër celer ,
-Krip, biber i zi ,biber i kuq, vegetë, gjalpë -50 gr. ose vaj ulliri

Pergatitja : Në një enë hidhet gjalpa ose vaji dhe qepa e grirë sipas dëshirës, pas pak hudhet mishi dhe melmesat pastaj i shtohet karota dhe fërgohet 15 minuta. Preshi i coptuar në formë rethi me trashësi afërsisht 1 cm. hudhet mbi mishin e fërguar dhe fërgoht mishi mëtej edhe 10 minuta. Pastaj i shtahet orizi dhe 2 filxhana ujë. I tërë materiali i përgatitur hudhet në tavë dhe futet në furrë të ngrohtë duke e lënë të qonëdojë edhe 30 minuta.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Gjellëra

Don't Miss! random posts ..