Tave me presh

tavePerberesit:
4-5 copa preshi per person
1 filzhan caji me mish te grire
1 kokerr qepe mesatare
1 filxhan kafeje lyre
1 filxhan kafeje oriz
1 luge gjelle me salce
Kripe, piper

Per salcen: Vaj 2-3 luge gjelle, 1 kokerr qepe mesatare, 1 luge kafeje miell, 1 luge gjelle me salce, kripe, piper, dafine.

Keshillohet te perdorim presh te trashe

Pergatitja:
Priten drejt 6-7 cm, u hiqet zemra, duke lene 2-3 mbeshtjellje. Skuqen pak sa te zbuten dhe renditen ne tave. Kaurdiset qepa me lyre, hidhet mishi i grire, kaurdiset edhe pak, shtohen domatet ose salce, kripe, piper, dhe uje sa te mbulohen.

Zihet perzjerja deri sa mishit e zbutet, shtohet orizi i pastruar dhe i lare, lihet te zjeje per pak minuta.

Hidhet majdanoz I grire holle dhe mbushen preshte. Vec pergatitet salce e kuqe domate, u hidhet preshve siper dhe piqen ne furre.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Specialitete me mish

Don't Miss! random posts ..