Tave me peshk Bakaliaro

tave peshkuPerberesit:
1 kg peshk bakaliaro te prere ne pjese
1 + 1/2 kg patate
1 filxhan vaj
1 + 1/2 filxhan leng limoni
ose 3 limona lengun e tyre
krip,piper te zi
1/3 filxhan vere te bardhe
1/2 filxhan me uje
(thimari) eshte nje erz qe gjan me rigonin nese kini ok ndryshe hidhni rigon!
1-2 Kokrra domate te prere ne feta-feta

Pergatitja:
Pasi keni prer patatet ne copa, dhe peshkun ne copa ,
i veme me radhe ne tepsi!

Hedhim vajin, ujin, lengun e limonit, (thimarin )ose rigon, kripe, piper te zi dhe i perzjejme mire me duar!

Vendosim siper fetat e domates!

E mbulojm tepsine me leter alumini, e fusim ne furre, per 2 ore ne 200 grad ose shikoni me sy pataten sa te jet zbutur!

Do ju keshilloja te sherbenit te nxehte eshte me i shijshem!

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Gjellëra

Comments

Don't Miss! random posts ..