Tave me perime te pjekura

perimePerberesit:
4 speca jeshil
4 speca te kuq
2 patellxhan
1 kokerr qepe e madhe
2-3 kokrra hudhra
3-4 domate
4-6 karrota
krip
piper i zi
vaj ulliri
1/2 gote uje

Pergatitja:
I presim ne 4 pjese si specat,karotat dhe patellxhanat pra si ne fije te gjata e te holla.I hedhim ne tave.Me pas grijme ne cope te vogla qepen dhe hudhrat.Domatet i presim ne forme rrethi dhe i veme mbi perimet e shtruara ne tave.I hedhim krip,piper te zi,i hedhim vaj ulliri duke e sperkatur gjithe taven.Dhe ne fund i shtojme gjysem gote uje.E veme taven ne furre te piqet ne 180-200 grade.
Ju befte mire.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Gjellëra

Don't Miss! random posts ..