Tavë me perime dhe vezë

Tavë me perime dhe vezëPërbërësit

-3 vezë

-4 lugë gjelle ajkë

-55 gr djath

-50 gr përshutë

-2 speca

-1 kërpudha

-gjysëm domate

-1 thelb hudhër

-1 grusht magdanoz

-1 lugë gjalpë

-Piper te zi

-Krip

Përgatitja:

Në një enë më të thellë thjemë vezët, shtojmë kremin, domatet e coptuara në kube të vogla (vetëm i kullojmë nga lëngu i tyre më parë), shtojmë përshuten e prerë imët, kërpudhat e coptuara pashtu magdanozin, specat dhe hudhren, si dhe djathin e grirë në rende, kryp dhe piper të zi sipas shijes.

Masen e përziejmë mirë.

Tiganin e lyejmë me gjalpë, pastaj shtojmë masen e përgaditur.

Masen e përgaditur e fusim në furrë dhe e pjeki

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Gjellëra

Don't Miss! random posts ..