Tave me patate ne krem qumeshti

Përbërsit:

-1.2kg patate (te tipit per t’u gatuar ne tave)
-1.2L krem qumeshti
-piper i zi
-kripe
-muskat

Patetet qerohen, lahen dhe priten ne forme rrethore, jo shume te trasha. Shtrojini ne nje tave.htoni, piper te zi, kripe, muskat te sapogrire dhe kremin e qumeshtit. Mos e kurseni kremin e qumeshtit. Hidhini aq sa patatet te lagen me te mire.

Futini ne furre ta paranxehur ne 220°C dhe lerini te piqen derisa te zene nje kore te bukur te kuqerremte persiper, dhe kremi te jete trashur. Kujdesuni qe here pas here t’i perzieni patatet mire qe te piqen ne menyre te njetrajtshme.Ju befte mire!

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Gjellëra

Comments

Don't Miss! random posts ..