Tave me oriz dhe mish te bardhe

Përbërsit:

-2 gota oriz i zier,
– 2 gota djathë,
-250 g gjoks pule të zier dhe të grirë,
-1 filxhan qumësht,
-1 qepë e grirë imët,
-2 ve të rrahura,
-1 lugë e çajit kripë,
-2 lugë gjalpë e shkrirë,
-1 lugë e çajit bazilik.

Përgatitja: Ngrohet furra në 200*C. Tava lyhet më gjalpë. Përzihen mirë orizi, mishi, qumështi, qepa, vezët, kripa, gjalpa dhe baziliku. Piqen për 45-50 min.

Article Categories:
Receta me mish Pule

Comments

Don't Miss! random posts ..