Tave me lulelaker

tavePer 1 tave mesatare pe r5 persona nevojiten:
1 lulelaker mesatare,
200 gr djathe kackavall,
3 luge gjelle gjalpe,
beshamel i gatshem pluhur dhe e trash me 1got qumesht,ose e pergatit me 2 luge miell,2 gota qumesht,1 veze.

Perzien sic jane jo ne zjarr…Piper, kripe, veze

Ziejme lulelakren pasi e kemi pastruar nga gjethet jeshile. Zihet ne tenxhere per 5-10 min sa te zbutet pak.

I shtojme kripe gjate zierjes.Hapim furren me 180 grad.Taven e lyejme me gjape te fresket.Shtrojme lulelakrat e ziera te cilat jane ndar ne dege te vogla. Grijme kackavall siper.Pergatisim salcen e bardhe beshamel, ja hedhim siper.I hedhim pak piper,dhe 1 veze te rrahur siper, 2 Luge gjalpe. E fusim ne furen e ngrohur.E leme te piqet per 20 min.

E shikojme me sy qe ka krijuar nje kore te shndritshme siper.

Del shume e shijshme. Ju rekomandoj ta gatoni 30 min para se ta servirni, pasi shijon e ngrohte,dhe me kafshata ne tave.Ju befte mire.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Gjellëra

Don't Miss! random posts ..