Tavë me kunguj dhe salcë me mozzarella

Tavë me kunguj dhe salcë me mozzarellaPërbërësit:

-3 kunguj të rrumbullakët
-200 g djathë mozzarella
-100 g salcë domate për pica
-pak kripë
-pak piper
-pak rigon
-disa gjethe borzilok i freskët

Si te gatuajme tavë me kunguj dhe salcë me mozzarella – Receta gatimi për tavë me kunguj dhe salcë me mozzarella. Për të përgatitur këtë pjatë veprojmë në këtë mënyrë: Pasi i kemi pastruar e larë mirë kungujt, i presim në feta me trashësi rreth 3-4 cm. I pjekim në zgarë kungujt e prerë. Më pas, pasi janë pjekur të gjithë, i vendosim me kujdes në një tavë me letër furre poshtë. Sipër fetave vendosim nga një lugë salcë, kripë, piper, rigon e vaj ulliri. Vendosim tavën në furrë me temperaturë 220°C për rreth 5-10 minuta.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
AntiPastë

Comments

Don't Miss! random posts ..