Tavë me domate

Tavë me domatePërbërësit:

• 1/4 filxhani bukë e thekur në kube

• 1/4 filxhani djathë i fortë, i thërrmuar

• l thelb hudhër, shtypur me shtypësen e hudhrave

• 1/4 lugë çaji piper i zi i thërrmuar jo imët

• l lugë gjelle vaj ulliri

• 2 domate të prera

• 2 lugë gjelle majdanoz i freskët (i copëtuar).

Gatimi:

Ngrohni furrën në 250 gradë C.

Në një enë, përziej bukën, djathin, hudhrën, piperin dhe vajin sa të bëhen një përzierje e njëtrajtshme.

Vendos domatet në një tavë pjekjeje. Hidh sipër përzierjen e bukës dhe majdanoz.

Piqe sa të nxehet dhe buka të ketë marrë ngjyrë kafe, afërsish 20 minuta.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Gjellëra

Don't Miss! random posts ..