Tavë me bamje

Tavë me bamjePërbërësit:

-1 kg mish viçi
-1 kg bamje
-2 kepë
-200gr gjalpë
-2 – 3 domate
-2 limona
-Kripë
-Biber të kuq
-Biber të zi

Përgatitja:

Mishin e presim në copëza dhe e kavërdisim me qepë, kripë, biber t’kuq dhe domate. Bamjet e pastruara i lëmë gjysmë ore në lëngë të limonit, pastaj i kullojmë, i përvlojmë, ua shtojmë mishit të kavërdisur dhe i rreshkim në furrë për afër 30 min. Tava me bamje servohet e nxehtë në kombinim me pilav, patate të skuqura etj.

Article Categories:
Receta me mish viqi

Don't Miss! random posts ..